Skip to content

Šv. Agotos – Duonos diena

IRKC Šiūlėnų senųjų amatų padalinys tęsdamas savo krašto gilias tradicijas organizuoja duonos kepimo šventę, skirtą Šv. Agotos dienai paminėti, šiemet šventė vyko virtualioje erdvėje, todėl negalime Jums perduoti nuostabaus duonos raugo ir kepamos duonos kvapo.

Vasario 5 d. nuo seno buvo garbinama ugnies deivė Gabija ir kasdieninis maistas – duona. Šią dieną buvo kepama duona.

Atėjus krikščionybei senoji lietuvių šventė sutapatinta su Šv. Agotos varduvėmis. Ši šventoji buvo labai populiari tarp kaimo žmonių. Šią dieną bažnyčiose ir dabar šventinama duona, kartais ir druska bei vanduo. Šv. Agotos dieną pašventinta duona naudota labai plačiai – linų derliui didinti, bičių spiečiui privilioti, apkerėtiems, nužiūrėtiems gyvuliams gydyti, akių ligoms bei kūno žaizdoms gydyti, nuo gyvatės įkandimo ir pan.

Tęsdami renginių ciklą apie kalendorines šventes ir krašto tradicijas, pristatome kaimiškos ruginės duonos kepimo edukacijos užfiksuotas akimirkas ir mūsų krašto kepėjų patirtį.

„Kepti duoną kiekvienoje šeimoje visada būdavo įprasta“ – sako Marijona. Ši graži tradicija atkeliavo iš kartos į kartą, o šiandien tęsiame tai, kas mūsų manymu nutrūkti negali. Duoną kepdavo daugiausia moterys, nors tai ganėtinai sunkus fizinis darbas.

Ilgametė mūsų duonos kepėja Emilija pasakoja: “Seniau kiekvienuose namuose kepama ir šiandien naminė duona nenustojo pagarbos. Vieniems ji tiesiog sveikesnė, kitiems primena vaikystę, kadaise buvusį skonį ir kvapą, kuris kažkuria prasme mus augino… jos reikia kiekvienam… Kai visa šeima susirenka prie švenčių stalo, visada apsižvalgo: „O kur duona?…“ Ir net kiek stebina, kad nepaisant patiekalų įvairovės, pastebima, kad jos trūksta, nes duona turi būti visada matoma ir po ranka… „

Kilus gaisrui, duonos būdavo metama į ugnį, tikint, kad ugnis nurims ir nesunaikins namų. Šventinta duonelė būdavo užkišama po trobos rąstais palubėje, įkišama į namo pamatus. Tokios duonos gabaliuką padėdavo ant krosnies, kad ugnis iš namų neišeitų ir neišplistų.

Tautosakoje užfiksuotas ir toks kreipinys į Agotą: “Šventa Agota, ugnelės patronka, apdenk ploščium savo”.

Nuo jaunystės kepanti naminę ruginę duoną duonkepėje, Aldona pasakoja: „Būdami vaikai, kartu su tėvais ateidami į Šventąsias Mišias atsinešdavo pačių išsikeptos duonos riekelių o pašventintą duoną, grįžę dalijosi su šeimos nariais ir kaimynais. Dalijomės namine duona ne tik per Kūčių vakarienę, o paduodami ją vieni kitiems per įprastus susitikimus, simboliškai perduodame gėrį kitiems. Juk duona talpina savyje viską, kas geriausia“.

Negalime nepasidžiaugti naujos kartos kepėjomis: Aldona, Valentina, Rimante, Daiva, kurių duonelė jau keliauja ne tik po Ignalinos rajoną, bet ir per kitas Lietuvos vietoves.

Labai džiugu, kad Ignalinos rajono Vidiškių Švč. M. Marijos apsilankymo bažnyčioje yra globėjos Šv. Agotos paveikslas.

Šiuo metu atsirado kitų grėsmių, nuo kurių apsisaugoti tikimasi turint Šv. Agotos duonelės. Ją žmonės nešiojasi piniginėse, vežiojasi automobiliuose, tikėdamiesi apsisaugoti nuo vagysčių, avarijų ir kitų nelaimių.

Duona – maistas kūnui, pakylėtas iki sakralumo – yra neatsiejamas kasdienybės atributas, neatskiriamas nuo civilizacijos istorijos ir pažangos. Dievas ir žmogaus rankos sukūrė šį šedevrą, teikiantį gyvybę ir džiaugsmą.

IRKC Šiūlėnų padalinys

Marijona Lukaševičienė

Peržiūrėti galima čia: https://online.fliphtml5.com/lbfrg/ddzh/

Kitos naujienos

UŽGAVĖNĖS ŠIŪLĖNUOSE

Kiekvienais metais šiūlėniškiai švenčia tradicinę Užgavėnių šventę, stengdamiesi  triukšmingai išvyti žiemą, tačiau šiemet dėl pandemijos

Vasario 16-oji

Regis, neseniai minėjome Lietuvos Valstybės atkūrimo dieną – Vasario 16-ąją. Štai apsisuko laiko ratas ir

Paroda ,,Lietuva audiniuose”

IRKC Taujūnų padalinys pristato virtualią Taujūnų kaime gyvenančios  Vilhelminos Skunčikienės audinių parodą ,,Lietuva audiniuose”. Audimą

Virtuali paroda ,,Užgavėnių kaukės”

Kaukių gamybos ir Užgavėnių šventės akimirkos IRKC Mažėnų padalinyje. Daugiau parodos akimirkų čia: https://www.facebook.com/media/set?vanity=liudmila.kazakeviciene&set=a.3847305791956334

Skip to content