Siekiant, kad šiaudiniai sodai sugrįžtų į mūsų būtį ir buitį, Rimšėje gegužės 12 dieną vyko edukacinė popietė „Šiaudinių žaisliukų magija“, kurios metu dalyviai rišo tradicinius dirbinius iš šiaudų: paukštuką, angeliuką ir snaigę.
Užsiėmimo pradžioje visi dalyviai supažino su rišimo žaliava – mūsų žiemkenčiais – tai nupjauti rugiai, kviečiai ir avižos. Avižų šiaudai išsiskiria tuo, kad yra minkšti ir tinka daryti įvairius lankstinukus: saulutes, paukštelius, angeliukus, žvaigždutes… Taip pat dalyviai sužinojo, kad prieš dekoracijų kūrimą šiaudai yra mirkomi, t. y. paruošiami, jog nesulūžtų.
Edukacijos eigoje buvo pasakojama apie senolių tradicijas, šiaudinių sodų prasmę. Anksčiau šiaudai buvo svarbūs ne tik buityje, bet ir reikšminguose gyvenimo įvykiuose. Po pirmos nakties nuotaką šokdindavo ant šiaudų kūlio, ant kūlio guldydavo ir gimdyvę, jeigu ji ilgai negalėdavo pagimdyti. Kūčių vakarienei po staltiese taip pat buvo dedami šiaudai, iš jų buriama gyvenimo trukmė.
Šiaudų sodai senojoje kultūroje užėmė ypatingą vietą. Belaukdama kūdikio, motina specialiai jam rišdavo šiaudų sodą, kurį vėliau pakabindavo virš lopšio. Lankyti atvykę artimieji atnešdavo surištus iš šiaudo paukštuką, angeliuką ar mažą sodelį, kurie džiugindavo mažylį, kuris stebėdavo šiuos šiaudinius pakabukus. Šiaudų sodus rišdavo ir Kalėdoms, ir Velykoms, ir tai buvo daroma ne vien dėl puošybos. Tikėta, kad sodai namams dovanoja skalsą, gausą, sėkmę, darną, saugo nuo piktų jėgų.
Senieji mūsų papročiai išlikę iki šių dienų, tai – dovanojamas šiaudų sodas vestuvių proga. Tradicinė šiaudinių sodų forma – tai dvi piramidės su bendru pagrindu. O piramidės – žinoma turi ypatingą energetinę galią. Teigiama, kad per viršutinę piramidę, kuri yra smaigaliu į viršų, į sodą atiteka kosminė, arba dieviška energija, o per apatinę, kuri yra smaigaliu žemyn – šioji energija paskleidžiama kambaryje, žmonėms.
Norisi kad šiaudiniai dirbiniai ir šiandien taptų svarbiais, vertingais, naudingais, o sodų rišimo tradicija būtų puoselėjama ir perduodama ateinančioms kartoms.
IRKC Rimšės padalinio tikslas – sudominti kūryba iš šiaudų, padėti atsipalaiduoti, ugdyti kūrybiškumą, atidumą, kruopštumą.
IRKC Rimšės padalinio kultūrinių veiklų organizatorė Svetlana Panavienė.